fbpx

Ameliyatsız Obezite Tedavisi

Girişimsel radyoloji uzmanlarının uyguladığı bir yöntemle ameliyatsız obezite tedavisinin mümkün olduğunu biliyor muydunuz?  Dünyada bugünü kadar obezite sorunu olan 600 civarında kişiye uygulanan yöntem, Türkiye’de de bir süredir aşırı kilolu hastalara yapılıyor. Tıp dilinde, “bariatrik embolozisyon” ya da ”sol gastrik arter embolizasyonu” olarak bilinen yönteme halk dilinde “girişimsel ameliyatsız obezite tedavisi” deniyor.

Belirli derecede obez olan hastalarda ameliyat yerine mide fundus arterinin embolizasyonu (bariatrik embolizasyon) iştah hormonu olan "Ghrelin" salınımını azaltır ve hasta kilo verir. Komplikasyon oranlarının mide ameliyatına göre çok az olması bu tedavi yönteminin en büyük avantajıdır.

Başta kalp rahatsızlıkları olmak üzere, birçok hastalık için kapı aralayan obezite; kişinin hareketsiz kalmasına, nefes darlığı çekmesine ve hayat kalitesinde düşüşlere sebep oluyor. İşlenmiş gıdaların aşırı şekilde tüketildiği günümüz dünyasında önemli bir problemi ifade eden obezite için birçok tedavi araştırması yapılıyor. Bu araştırmalar neticesinde ortaya çıkan ve hala uzun süreli etkileri araştırılmaya devam eden “sol gastrik arter embolizasyonu”, iştah hormonunun daha az üretilmesini sağlayarak doğal bir kilo verme sürecini mümkün kılıyor.

Kriterlere uyan hastalar çok ayrıntılı bir şekilde değerlendiriliyor

Soru Sorun

Hastalık ve Tedaviler Hakkında Tüm Sorularınızı Op. Dr. Kemal Hünerli'ye Sorabilirsiniz.

YUKARI