fbpx

MİDE BALONU

Endoskopik intragastrik balon veya kısaca mide balonu ameliyatsız bir obezite cerrahi yöntemidir. Sadece diyet ve egzersizle üstesinden gelinemeyecek durumlar için geliştirilen mide balonu, son yıllarda ameliyat sınırında olmayan fazla kilolu ve obezlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Mide içerisinde yer kaplayan bir balon yardımıyla tokluk hissi vererek obeziteyi kontrol altına alma fikri ilk kez 1982’de geliştirilmiştir . Mide Balonunun ameliyatsız bir obezite tedavisi olarak kullanımı tüm dünyada bilinen ve geçerli bir metoddur..

1982’den bugüne pek çok farklı balon türüyle başarılı bir kilo kaybı sağlanabildiği birçok çalışmayla kanıtlanmıştır. 1987’de Florida’da yapılan bilimsel bir kongrede çok sayıda uluslararası uzman biraraya gelerek ideal gastrik balon için temel tasarım kriterlerini belirlemişlerdir. Bu sayede üretilen yeni nesil mide balonları tüm Avrupa’da kabul edilmiş bir tedavi metodu haline gelmiştir. Ameliyat gerektirmeden, endoskopik yöntemle uygulanabilen mide balonu ortalama 10-25 kg zayıflamak için bir seçenek olarak Kabul edilebilir.

Yetersiz sıvı alımı nedeniyle dehidrasyon olabilir. En az 1 lt serum fizyolojik verilmelidir. Özellikle ilk günlerde çok şiddetli bulantı olabilir. Motilium ve Primperan bunu yatıştıracaktır. Yapılan İşlem sonrası verilen sıvı alımı ve diyet önerilerine uyulamıyorsa ve ağır susuzluk yani dehidrasyon gelişiyorsa gerekirse yatırılarak sıvı elektrolit tedavisi uygulanmalıdır.

Son yıllarda 12 ay kalabilecek balon markaları da piyasaya çıkmıştır ama balonun maksimum dayanma süresi asıl 6 aydır. Piyasada çok sayıda ve farklı kalitede mide balonu bulunduğundan mide balonu fiyatları da değişkendir. Ayrıca “mide balonu hapı” olarak pazarlanan, yutulabilen bazı balon türleri de piyasaya sürülmüştür. (Obalon, ya da Mikrobalon gibi…) Ancak kişisel olarak, endoskopi yapılmadan mideye bir aparat yerleştirilmesini uygun bulmuyorum ve sakıncaları olacağına inanıyorum. Balonun sağlamlığından şüphe ediliyorsa basit bir karın grafisi veya ultrason yeterlidir. Balonun vaktinden erken inmesini
saptamak için metilen mavisi kullanılır. Barsak tıkanıklığı çok çok nadir bir durumdur. Balonun indiğinin farkedilmemesi durumunda olur.

Yeni nesil balonlar genellikle normal yollarla atılır. Ancak çok nadir durumlarda barsak tıkanıklığı gelişebilir. Bu nedenle, internetteki bilgi kirliliği ve balon taktıranların yorumları dikkatle okunmalıdır ve göz önüne alınmalıdır.

Soru Sorun

Hastalık ve Tedaviler Hakkında Tüm Sorularınızı Op. Dr. Kemal Hünerli'ye Sorabilirsiniz.

YUKARI