fbpx

MİDE BOTOKSU

Mideye Botilinum toksin (botoks) uygulanması endoskopik yöntem ile midenin belirli bölgelerine Botilinum toksin enjekte edilmesi esasına dayanan oldukça yeni bir kilo verdirme yöntemidir. Bu yöntemde mide kaslarının kasılması sınırlandırılarak mide boşalma süresi gecikir ve hastada iştah kaybı elde edilir.

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylememiz lazımdır.

Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksunu uygulayabiliriz. Bu noktada fazlası olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubumuzu oluşturur. Mide botoksu da dahil olmak üzere hiç bir işlemin kilo verdirme garantisi yoktur.

Mide botoks uygulamasında standart bir endoskopik işlem olduğundan arşivlenmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı intoleransı olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir.

Mide botoksuna mucizevi tedavi gibi davranmak doğru değildir. Mide botoksunun iştahı azaltıcı etkisi olduğu ve diyete yardımcı olduğu bilinmekle beraber, botoks uygulaması sonrası yüksek karbonhidratla beslenen hastalarda başarısız olma ihtimali de mevcuttur. Mide Botoksu işleminden sonra diyet ve egzersiz işlem sonrası kilo vermek için önemli bir yer tutar.

Kesi yoktur. Mide botoksu bir ameliyat değildir. Tamamen endoskopik olarak ağızdan girilerek yapılan bir işlemdir. İşlem ortalama 20 dakika sürer. Hastalar, işlem esnasında anestezi hekimi eşliğinde uyutulur. Hastanede yatmak gerekli değildir. İşlem sonrası genellikle 1-2 saatlik müşahede yeterlidir. Mide botoks işlemi sadece midenin düz kaslarına yönelik uygulanmaktadır, Bağırsak tembelliğini arttırıcı bir etki yapmamaktadır. . Mide botoksunda kullanılan ilacın tüm etkisinin 4-6 ay içinde vücuttan tamamen silindiği bilinmektedir. Bu nedenle kalıcı bir hasar oluşturma ihtimali de yoktur. Mide botoksu sonrası size özel hazırlanacak diyette, bağırsakların çalışmasına yönelik gıdaların diyete eklenmesiyle bağırsak tembelliğinde düzelme de görülebilir.

Soru Sorun

Hastalık ve Tedaviler Hakkında Tüm Sorularınızı Op. Dr. Kemal Hünerli'ye Sorabilirsiniz.

YUKARI