fbpx

Rektum Kanseri ve Tedavisi

Kalın bağırsağın en uzun kısmı olan kolonda ortaya çıkan kanserlere kolon kanseri ve makata yakın olan son kısmında ortaya çıkan kanserlere ise ‘ rektum kanseri ’ denir. Kolon ve rektum, sindirim sisteminin kalın bağırsak denen kısmını oluşturur, üzere üç ayrı bölümü vardır. Kolonun rektumla birleştiği yer sigmoid kolondur. Kolonun ince bağırsakla birleştiği yere çekum adı verilir. Kısmen sindirilmiş gıdalar ince bağırsaktan kolona gelir. Kolon su ve mineralleri besinden ayırır, geri kalanı anüsten atılmak üzere depolar.

Rektum kanseri tanısı

Rektal kanama veya demir eksikliği anemisinin nedenini bulmak için bir doktor testleri emredince rektal kanser sıklıkla teşhis edilir. Bu testlerin en doğru olanı kolonoskopidir. Bir kolonoskopide, doktor, ince, esnek, aydınlatılmış bir tüp kullanır; bu tüp, kolonunun ve rektumun iç kısmını görüntülemek için ucunda bir video kamera (bir kolonoskop) bulunur.

Bazen rektal kanserde belirgin bir belirti yoktur. Semptomsuz kişiler, tarama kolonoskopisi yaptıklarında rektal kanseri olduklarını öğrenebilirler – yani ortalama kolorektal kanser riski olan herkese 50 yaşında bir kolonoskopi önerilir. Kolonoskopi sırasında şüpheli görünümlü alanlardan küçük doku numunelerini (biyopsi) çıkarmak genellikle mümkündür. Bu dokunun laboratuvar analizi diyagnozun için önemlidir.

Rektum kanseri tedavisi

Rektal kanser genellikle multimodal terapi olarak bilinen bir yaklaşım olan birden fazla tedavi türünü (modalite) gerektirir. Genel olarak rektum kanserinde kullanılan tedavi yöntemleri, birçok kanser tipinin tedavisinde kullanılanla aynı yöntemlerdir.

Soru Sorun

Hastalık ve Tedaviler Hakkında Tüm Sorularınızı Op. Dr. Kemal Hünerli'ye Sorabilirsiniz.

YUKARI